OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

BRNĚNSKÝ MĚSTSKÝ STŘELECKÝ SBOR a jeho členové,  přispěli finančním darem, na pomoc obyvatelům Moravy, postiženým tornádem.
Ve čtvrtek 24. června 2021 ve večerních hodinách se prohnala ničivá bouře a tornádo několika vesnicemi na jižní Moravě, které za pár minut zlikvidovaly veškeré dotčené plochy. Obyvatelé jižní Moravy během chvilky přišli o své domovy, někteří bohužel také i o své blízké....
 

 
Ve středu 30. června 2021, předala v Brně na Staré radnici, primátorka Šárka Vaňková, ocenění osobnostem nestátních neziskových organizací Jihomoravského kraje v 6. ročníku (2020) tohoto hodnocení.
Na návrh Brněnského městského střeleckého sboru, byl mezi oceněné zařazen i kronikář sboru, šik. František Kopecký.  
osobnost

Zpráva

Zájmové sdružení právnických osob Slavkovské bojiště - Austerlitz se sídlem ve Slavkově u Brna připravuje novou publikaci, připomínající předčasně zesnulého velitele Brněnského městského střeleckého sboru a pracovníka Moravského zemského muzea, historika Vlastimila Schildbergera, která vyjde během května.

K vydání ji připravili Vilém Walter a František Kopecký. Její součástí je text PhDr. Jana Břečky z Moravského zemského muzea a fotografie různých autorů z let 1978 - 2020. Publikaci obdrží účastníci historických jednotek a spolků během pietního aktu na Ústředním hřbitově. Ten se uskuteční po covidových opatřeních. O termínu pietního aktu budete včas na našich stránkách informováni.

kniha


Vážení přátelé,
chceme Vám sdělit, že Moravské zemské muzeum, nyní vydalo knihu, našeho zesnulého velitele, mjr. Vlastimila Schildbergera "Vítěz bez vavřínů". Kniha je k dostání v eshopu MZM a po dohodě si ji můžete vyzvednout přímo v budově MZM. Cena publikace, jehož vydání se V. Schildberger nedožil, je 385 Kč.
Bližší informace najdete po otevření odkazu: www.mzm.cz/e-shop/knizni-novinky/  kde najdete úryvek z textu, fotografie a obsah publikace. 
 (kniha tam bude, jakmile ji muzeum zařadí prodeje)                                  
 
Kurt.jpg (MZM = Moravské Zemské Muzeum v Brně)          15.4.2021      

Jubilejní a výroční akce Brněnského městského střeleckého sboru, v roce 2018.

11.12.2018 21:25

Čtvrt století trvající napoleonské války přinášely Evropě a pochopitelně i našim zemím mnoho lidských utrpení, válečných škod a především nevinných obětí vehnaných do válečné vřavy tehdejšími panovníky. Proto, když Vídeňský kongres ukončil toto válečné běsnění, vyvstala potřeba vystavět na paměť lidských utrpení a zmařených životů nadčasové připomenutí - Pomník míru - připomenutí budoucím na dlouhou dobu uzavřený mír a nedůstojnost válek mezi národy. Stalo se tak v různých zemích a zásluhou moravských stavů a sněmu i v hlavním městě Moravy, Královském městě Brně, a to poměrně brzy po ukončení napoleonských válek v letech 1816 - 1818.

Podnět vzešel z okruhu šlechty a úředníků místodržícího na Moravě Antonína Bedřicha hraběte Mitrowského (1770 - 1842) a starohraběte Huga Salma a pod jejich vedením se rozběhly organizační a stavební práce. Architektonickým návrhem byl pověřen Alois Ludvík Pichl, architekt pracující zejména v uherských zemích a v Rakousku. Starohrabě Salm neprosadil litinovou variantu pomníku a zvítězila kamenná kvádrová podoba jehlanu postavená z materiálu, vytěženého v lomech v okolí Brna, na Hádech, v Pozořicích a Tišnově. Pod vedením stavbyvedoucího Františka Beneše si kamenická firma Jana Nissela si dala na stavbě záležet, pečlivé opracování kamene je dodnes patrné a podpůrné figury lvů byly zhotoveny z litavského vápence a pozlaceny. Místo kolem pomníku a přilehlý park se stal promenádou Brńanů, park se na noc uzavíral a pomník až na poškození úderem blesku v roce 1887 přežil do r. 1918 s německými nápisy. Tyto nápisy na pomníku dostaly za 1. republiku českou podobu a náhradní deska v českém jazyce celkem věrně informovala o původu a významu obelisku. Horší časy nastaly po roce 1945, kdy se zrodil nápad odstranění památníku a na jeho místě vybudování pomníku a Hrobu neznámého vojína. Naštěstí k tomu nedošlo.

Členové Brněnského městského střeleckého sboru, z. s. se rozhodli využít tohoto dvousetletého jubilea k důstojné oslavě stavby Památníku míru a k uctění všech padlých a zemřelých v napoleonských válkách. Za podpory Jihomoravského kraje a dalších příznivců vojenské historie se podařilo zorganizovat vzpomínkovou akci v sobotu 6. října 2018, která začínala bohoslužbou v katedrále sv. Petra a Pavla a pokračovala pietním aktem u Památníku a následným pochodem středem města Brna. Za doprovodu dechové hudby se pochodu zúčastnilo na 150 uniformovaných členů tradičních regimentů z České republiky i ze zahraničí. Po skončení oficiálních záležitostí se všichni účastníci zúčastnili malého občerstvení v prostorách Staré radnice.

Všechny tradiční jednotky, které se slavnosti zúčastnily s praporem, obdržely od BMSS pamětní stuhu, vyrobenou k dvousetletému výročí, a požehnanou v katedrále 6. 10. 2018. Každá jednotka obdržela písemné potvrzení o požehnání stuhy brněnským biskupem. Všichni účastníci slavnosti obdrželi Pamětní list na tuto událost a sponzoři dostali zvláštní děkovný list. Čestnými hosty brněnské slavnosti byla JCKV arcivévodkyně Camilla Habsburg - Lothringen a přímá potomkyně jednoho ze stavitelů Památníku míru hraběnka Marie Salm Reifferscheidt - Raitz a pobočník JCKV Karla Habsburského generálmajor Peter Pritz z Vídně. Čestní hosté obdrželi pamětní střelecký terč s výjevem z odhalení obelisku v roce 1818.

A protože v letošním roce uplynulo 25. let od obnovení činnosti BMSS,z. s.  bylo 12 členů sboru rozkazem velitele Vlastimila Schildbergera povýšeno do vyšších hodností.


Kontakt

Korespondenční adresa: Brněnský Městský Střelecký Sbor z.s.
Stamicova 345/12, Kohoutovice, 623 00 Brno
26620235